Sarashina nikki
Klasyczna,  Literatura

Sarashina Nikki po polsku

Sarashina Nikki (Pamiętnik z Sarasahiny) został napisany w XI w. przez córkę Sugawary no Takasue, która marzyła o wyrwaniu się z prowincji i podróży do stolicy, do miyako (co wtedy nie było wcale łatwe, a przynajmniej dość kosztowne).

A jednak jest to pamiętnik dość niezwykły na tle całej literatury pamiętnikarskiej epoki Heian. Autorka – z perspektywy 40 lat – opisuje swoje młodzieńcze egzaltacje prowincjonalnej damy, która pragnie znaleźć się w Heiankyo, by … móc przeczytać w całości Genji Monogatari. Mamy rzadką okazję w przypadku tak dawnej literatury poznać życie młodej, bogatej panienki na japońskiej prowincji przed tysiącem lat, zrozumieć, jaka kultura literacka panowała w domach ówczesnych arystokratów.

A to wszystko dzięki świetnemu przekładowi dr Adama Bednarczyka, wykładowcy z toruńskiej japonistyki. Książka W świecie opowieści i snów. Wokół Pamiętnika z Sarashiny córki Sugawary Takasuego ukazała się nakładem Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w 2019 r. Polecam!