Klasyfikatory
Klasyfikatory japońskie
19 lutego 2021
Izakaya
Rozmowy w restauracji
25 lutego 2021
Pokaż wszystkie

Jak się ubrać po japońsku?

Ubrania, kolory

Każdy, kto uczy się już jakiś czas japońskiego wie, że opisać przykładowo ubiór osoby na zdjęciu, trzeba używać różnych czasowników w zależności z grubsza od tego, na jaką część ciała wkładamy dany element garderoby. Jest tych czasowników kilka i dlatego nie da się w prostym zdaniu powiedzieć np. miała na sobie żółte spodnie i czerwoną bluzkę.

Co ciekawe, również do zdejmowania różnych części stroju mamy różne czasowniki, choć tutaj repertuar jest węższy, niż przy wkładaniu na siebie. Rozbieranie się jest generalnie po macoszemu traktowane w podręcznikach i potem ludzie nie potrafią powiedzieć czegoś w stylu: シャツのボタンを外したままでお客と話していた。 Shatsu no botan o hazushita mama de okyaku to hanashite ita (Rozmawiał z klientem w rozpiętej koszuli). Myślę, że warto wiedzieć również, jak się rozebrać.

Dlatego przygotowałem już jakiś czas temu tę prezentację i dzisiaj ją udostępniam publicznie. Prócz słownictwa na wiele części garderoby znajdziecie tutaj przyporządkowane do odpowiednich grup odzieży czasowniki, przy pomocy których wkładamy i zdejmujemy coś z siebie. Żeby nie doszło do zabawnych pomyłek – po prawej stronie danej planszy, na żółto podany jest czasownik oznaczający wkładanie na siebie, a po lewej na czerwono – czasownik oznaczający zdejmowanie. Warto zapoznać się też z planszą wyjaśniającą, jak używać czasowników dotyczących ubioru, szczególnie z konstrukcją gramatyczną: ~たままで (być bez czegoś), świetnie nadającą się do opisywania naszych modowych faux pas 🙂

Wisieńką na torcie zaś jest cześć poświęcona gramatyce kolorów – 2 ostatnie plansze. Dowiecie się z nich, że nazwy kolorów po japońsku dzielą się na 3 grupy ze względu na ich użycie w zdaniu. Warto też przeczytać anegdotę o celadonie, by zrozumieć, dlaczego 青い opisuje tak szerokie spektrum barw. Zapraszam do nauki 🙂

Prezentację tę znajdziesz również w następujących repozytoriach:

Zenodo Figshare Scribd Slideshare
DOI
10.6084/m9.figshare.14068136.v1

Krzysztof Olszewski
Krzysztof Olszewski
Japonista, kulturoznawca, badacz klasycznej i współczesnej literatury japońskiej. Tłumacz symultaniczny języka japońskiego.